POCZEKAJ TROCHĘ…

– W niedzielę pójdziemy na drugą Mszę.
– Ok. A o której jest druga Msza?
– Po pierwszej.
– Mmm… To znaczy o której?
– Po pierwszej… Jak motocykle zaczną zjeżdżać z góry to znaczy, że skończyła się pierwsza Msza i możemy iść do Kościoła.
Ten dialog był i jest dobrym wprowadzeniem w indonezyjski styl życia. Tutaj mało kto się śpieszy. Jak coś jest to jest, jak nie ma to nie ma albo trzeba poczekać aż będzie. Nikt się za bardzo temu nie dziwi, bo przecież to normalne. Natomiast w naszej głowie po usłyszeniu hasła „czekać” automatycznie pojawia się pytanie: „ile? jak długo?” W większości oczekujemy odpowiedzi zawierającej magiczne słówko „już”. Nie jesteśmy przyzwyczajeni do czekania. Właściwie wszystko mamy już od zaraz w zasięgu ręki. Nasze półki sklepowe uginają się pod wszelkiego rodzaju rozmaitościami. A dzięki internetowi mamy szeroki dostęp do czego tylko zapragniemy bez ruszania się z domu. Wystarczy jedno kliknięcie, przejście paru kroków do sklepu i gotowe. W związku z czym czekanie nieraz wydaje nam się wręcz niedorzeczne. „Mam zaczekać? Przecież wszystko powinno być już gotowe. Nie mam na to czasu.” Mamy zegarki, więc wszędzie się śpieszymy i nieustannie gonimy czas. Tutaj ludzie po prostu mają czas, więc mogą poczekać.
Jak długo? Trochę, chwilę… Czy ta chwila okaże się 1-2 godzinami czy też 1-2 dniami wydaje się nie mieć większego znaczenia. Po prostu oczekiwanie jest niejako wpisane w tutejszy klimat. Być może nie jest to najlepsze podejście z perspektywy rozwoju i produktywności, ale z drugiej strony czy my nie dajemy się nieraz zbytnio zwariować czasowi?
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Google photo

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s